2019 Grammy Winners

Record Of The Year
 
winner
GRAMMYs, Finneas O'Connell
Bad Guy

Finneas O'Connell, producer; Rob Kinelski & Finneas O'Connell, engineers/mixers; John Greenham, mastering engineer

Album Of The Year
 
winner
GRAMMYs, Finneas O'Connell
When We All Fall Asleep, Where Do We Go?

Finneas O'Connell, producer; Rob Kinelski & Finneas O'Connell, engineers/mixers; Billie Eilish O'Connell & Finneas O'Connell, songwriters; John Greenham, mastering engineer

Song Of The Year
 
winner
GRAMMYs, Finneas O'Connell
Bad Guy

Billie Eilish O'Connell & Finneas O'Connell, songwriters (Billie Eilish)

Best New Artist
 
winner
Billie Eilish
Best Pop Solo Performance
 
winner
Lizzo
Truth Hurts
Best Pop Duo/Group Performance
 
winner
Montero Lamar Hill, Billy Ray Cyrus
Old Town Road
Best Traditional Pop Vocal Album
 
winner
Elvis Costello
Look Now

Elvis Costello & The Imposters

Best Pop Vocal Album
 
winner
GRAMMYs
When We All Fall Asleep, Where Do We Go?
Best Dance Recording
 
winner
The Chemical Brothers
Got To Keep On

The Chemical Brothers, producers; Steve Dub Jones & Tom Rowlands, mixers

Best Dance/Electronic Album
 
Best Contemporary Instrumental Album
 
Best Rock Performance
 
Best Metal Performance
 
winner
Tool
7empest
Best Rock Song
 
winner
Gary Clark Jr.
This Land

Gary Clark Jr., songwriter (Gary Clark Jr.)

Best Alternative Music Album
 
winner
Vampire Weekend
Father Of The Bride
Best R&B Performance
 
winner
Anderson .Paak
Come Home
Best Traditional R&B Performance
 
Best R&B Song
 
winner
PJ Morton
Say So

PJ Morton, songwriter (PJ Morton Featuring JoJo)

Best Urban Contemporary Album
 
winner
Lizzo
Cuz I Love You (Deluxe)
Best Rap Performance
 
winner
GRAMMYs, Rodrick Moore, Hit-Boy
Racks In The Middle
Best Rap/Sung Performance
 
Best Rap Song
 
winner
J. Cole, 21 Savage, J White Did It
A Lot

Jermaine Cole, Dacoury Natche, 21 Savage & Anthony White, songwriters (21 Savage Featuring J. Cole)

Best Country Solo Performance
 
winner
Willie Nelson
Ride Me Back Home
Best Country Duo/Group Performance
 
winner
Dan + Shay
Speechless
Best Country Song
 
winner
Brandi Carlile, Tanya Tucker
Bring My Flowers Now

Brandi Carlile, Phil Hanseroth, Tim Hanseroth & Tanya Tucker, songwriters (Tanya Tucker)

Best Country Album
 
winner
Tanya Tucker
While I'm Livin'
Best Improvised Jazz Solo
 
winner
Randy Brecker
Sozinho

Randy Brecker, soloist

Best Jazz Vocal Album
 
winner
Esperanza Spalding
12 Little Spells
Best Jazz Instrumental Album
 
winner
Brad Mehldau
Finding Gabriel
Best Large Jazz Ensemble Album
 
winner
The Omni-American Book Club
Best Gospel Performance/Song
 
winner
Kirk Franklin
Love Theory

Kirk Franklin; Kirk Franklin, songwriter

Best Contemporary Christian Music Performance/Song
 
Best Gospel Album
 
winner
Kirk Franklin
Long Live Love
Best Contemporary Christian Music Album
 
Best Roots Gospel Album
 
Best Latin Rock, Urban or Alternative Album
 
winner
ROSALÍA
El Mal Querer
Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano)
 
winner
De Ayer Para Siempre
Best Tropical Latin Album
 
winner
Marc Anthony
winner
Aymee Nuviola
A Journey Through Cuban Music
Best American Roots Performance
 
winner
Sara Bareilles
Saint Honesty
Best American Roots Song
 
winner
Sarah Jarosz, Aoife O'Donovan, Sara Watkins
Call My Name

Sarah Jarosz, Aoife O'Donovan & Sara Watkins, songwriters (I'm With Her)

Best Americana Album
 
Best Bluegrass Album
 
Best Traditional Blues Album
 
winner
Delbert McClinton
Tall, Dark, & Handsome

Delbert McClinton & Self-Made Men + Dana

Best Contemporary Blues Album
 
Best Regional Roots Music Album
 
Best Reggae Album
 
Best Children's Music Album
 
winner
Ageless: Songs for the Child Archetype
Best Spoken Word Album (Includes Poetry, Audio Books & Storytelling)
 
Best Comedy Album
 
winner
Dave Chappelle
Sticks & Stones
Best Musical Theater Album
 
winner
Reeve Carney, Eva Noblezada, GRAMMYs, Anaïs Mitchell, Todd Sickafoose
Hadestown

Reeve Carney, André De Shields, Amber Gray, Eva Noblezada & Patrick Page, principal soloists; Mara Isaacs, David Lai, Anaïs Mitchell & Todd Sickafoose, producers (Anaïs Mitchell, composer & lyricist) (Original Broadway Cast)

Best Compilation Soundtrack For Visual Media
 
winner
Lady Gaga
A Star Is Born

Paul “DJWS” Blair, Bradley Cooper, Lady Gaga, Nick Monson, Lukas Nelson, Mark Nilan Jr. & Benjamin Rice, compilation producers; Julianne Jordan & Julia Michels, music supervisors

Best Score Soundtrack For Visual Media
 
winner
Hildur Guðnadóttir
Chernobyl
Best Song Written For Visual Media
 
winner
Natalie Hemby, Lady Gaga
I'll Never Love Again (Film Version)

Natalie Hemby, Lady Gaga, Hillary Lindsey & Aaron Raitiere, songwriters (Lady Gaga & Bradley Cooper)

Best Instrumental Composition
 
winner
John Williams
Star Wars: Galaxy's Edge Symphonic Suite

John Williams, composer (John Williams)

Best Arrangement, Instrumental or A Cappella
 
winner
GRAMMYs
Moon River

Jacob Collier, arranger (Jacob Collier)

Best Arrangement, Instruments and Vocals
 
winner
GRAMMYs
All Night Long

Jacob Collier, arranger (Jacob Collier Featuring Jules Buckley, Take 6 & Metropole Orkest)

Best Recording Package
 
winner
Chris Cornell

Barry Ament, Jeff Ament & Joe Spix, art directors (Chris Cornell)

Best Boxed Or Special Limited Edition Package
 
winner
Woodstock: Back To The Garden - The Definitive 50th Anniversary Archive

Masaki Koike, art director (Various Artists)

Best Album Notes
 
winner
Stax '68: A Memphis Story

Steve Greenberg, album notes writer (Various Artists)

Best Historical Album
 
winner
Pete Seeger: The Smithsonian Folkways Collection

Jeff Place & Robert Santelli, compilation producers; Pete Reiniger, mastering engineer (Pete Seeger)

Best Engineered Album, Non-Classical
 
winner
Finneas O'Connell
When We All Fall Asleep, Where Do We Go?

Rob Kinelski & Finneas O'Connell, engineers; John Greenham, mastering engineer (Billie Eilish)

Producer Of The Year, Non-Classical
 
winner
Finneas

• When We Fall Asleep, Where Do We Go? (Billie Eilish) (A)

Best Remixed Recording
 
winner
Tracy Young
I Rise (Tracy Young's Pride Intro Radio Remix)

Tracy Young, remixer (Madonna)

Best Immersive Audio Album
 
winner
LUX

Morten Lindberg, immersive audio engineer; Morten Lindberg, immersive audio mastering engineer; Morten Lindberg, immersive audio producer (Anita Brevik, Trondheimsolistene & Nidarosdomens Jentekor)

Best Engineered Album, Classical
 
winner
Riley: Sun Rings

Leslie Ann Jones, engineer; John Kilgore, Judith Sherman & David Harrington, engineers/mixers; Robert C. Ludwig, mastering engineer (Kronos Quartet)

Producer Of The Year, Classical
 
winner
Blanton Alspaugh

• Artifacts - The Music Of Michael McGlynn (Charles Bruffy & Kansas City Chorale) • Berlioz: Symphonie Fantastique; Fantaisie Sur La Tempête De Shakespeare (Andrew Davis & Toronto Symphony Orchestra) • Copland: Billy The Kid; Grohg (Leonard Slatkin & Detroit Symphony Orchestra) • Duruflé: Complete Choral Works (Robert Simpson & Houston Chamber Choir) • Glass: Symphony No. 5 (Julian Wachner, The Choir Of Trinity Wall Street, Trinity Youth Chorus, Downtown Voices & Novus NY) • Sander: The Divine Liturgy Of St. John Chrysostom (Peter Jermihov & PaTRAM Institute Singers) • Smith, K.: Canticle (Craig Hella Johnson & Cincinnati Vocal Arts Ensemble) • Visions Take Flight (Mei-Ann Chen & ROCO)

Best Orchestral Performance
 
winner
Gustavo Dudamel
Norman: Sustain

Gustavo Dudamel, conductor (Los Angeles Philharmonic)

Best Opera Recording
 
winner
Gil Rose, John Brancy, Andrew Craig Brown, Gabriel Preisser
Picker: Fantastic Mr. Fox

Gil Rose, conductor; John Brancy, Andrew Craig Brown, Gabriel Preisser, Krista River & Edwin Vega; Gil Rose, producer (Boston Modern Orchestra Project; Boston Children's Chorus)

Best Choral Performance
 
winner
Duruflé: Complete Choral Works

Robert Simpson, conductor (Ken Cowan; Houston Chamber Choir)

Best Chamber Music/Small Ensemble Performance
 
Best Classical Instrumental Solo
 
winner
Nicola Benedetti, Cristian Măcelaru
Marsalis: Violin Concerto; Fiddle Dance Suite

Nicola Benedetti; Cristian Măcelaru, conductor (Philadelphia Orchestra)

Best Classical Solo Vocal Album
 
winner
Joyce DiDonato, Charlie Porter
Songplay

Joyce DiDonato; Chuck Israels, Jimmy Madison, Charlie Porter & Craig Terry, accompanists (Steve Barnett & Lautaro Greco)

Best Classical Compendium
 
winner
The Poetry Of Places
Best Contemporary Classical Composition
 
winner
Jennifer Higdon
Higdon: Harp Concerto

Jennifer Higdon, composer (Yolanda Kondonassis, Ward Stare & The Rochester Philharmonic Orchestra)

Best Music Video
 
winner
Montero Lamar Hill, Billy Ray Cyrus
Old Town Road (Official Movie)

Calmatic, video director; Candice Dragonas, Melissa Larsen & Saul Levitz, video producers

Best Music Film
 
winner
Beyoncé Knowles, GRAMMYs, GRAMMYs
Homecoming

Beyoncé

Beyoncé Knowles-Carter & Ed Burke, video directors; Steve Pamon & Erinn Williams, video producers