2018 Grammy Winners

Record Of The Year
 
winner
GRAMMYs, Derek Ali
This Is America

Donald Glover & Ludwig Göransson, producers; Derek “MixedByAli” Ali, Riley Mackin, Shaan Singh & Alex Tumay, engineers/mixers; Mike Bozzi, mastering engineer

Album Of The Year
 
winner
Kacey Musgraves, Craig Alvin
Golden Hour

Ian Fitchuk, Kacey Musgraves & Daniel Tashian, producers; Craig Alvin & Shawn Everett, engineers/mixers; Ian Fitchuk, Kacey Musgraves & Daniel Tashian, songwriters; Greg Calbi & Steve Fallone, mastering engineers

Song Of The Year
 
winner
GRAMMYs, Young Thug
This Is America

Donald Glover, Ludwig Göransson & Jeffery Lamar Williams, songwriters (Childish Gambino)

Best New Artist
 
winner
Dua Lipa
Best Pop Solo Performance
 
winner
Lady Gaga
Joanne (Where Do You Think You're Goin'?)
Best Pop Duo/Group Performance
 
Best Traditional Pop Vocal Album
 
Best Pop Vocal Album
 
winner
GRAMMYs, Pharrell Williams, Mike Larson
Sweetener

Pharrell Williams, producer; Mike Larson, engineer

Best Dance Recording
 
winner
Silk City, Dua Lipa_artist page, Diplo, Mark Ronson, Jarami, Alex Metric, Riton
Electricity

Jarami, Alex Metric, Riton & Silk City, producers; Josh Gudwin, mixer

Best Dance/Electronic Album
 
winner
Justice
Woman Worldwide

Justice, producers; Justice, engineers/mixers

Best Contemporary Instrumental Album
 
winner
Steve Gadd Band

Rich Breen, engineer/mixer

Best Rock Performance
 
winner
GRAMMYs
When Bad Does Good
Best Metal Performance
 
winner
High On Fire
Electric Messiah
Best Rock Song
 
winner
GRAMMYs, St. Vincent
Masseduction

Jack Antonoff & Annie Clark, songwriters (St. Vincent)

Best Rock Album
 
winner
Greta Van Fleet_artist page, Herschel Boone
From The Fires

Herschel Boone, Al Sutton & Marlon Young, producers; Al Sutton, engineer/mixer

Best Alternative Music Album
 
winner
Beck
Colors

Beck & Greg Kurstin, producers; Julian Burg, Serban Ghenea, David Greenbaum, John Hanes, Greg Kurstin, Florian Lagatta, Cole M.G.N., Alex Pasco, Jesse Shatkin, Darrel Thorp & Cassidy Turbin, engineers/mixers

Best R&B Performance
 
winner
H.E.R._artist page, Daniel Caesar
Best Part
Best Traditional R&B Performance
 
winner
Leon Bridges
Bet Ain't Worth The Hand
winner
PJ Morton
How Deep Is Your Love

PJ Morton Featuring Yebba

Best R&B Song
 
winner
Joelle James, Ella Mai, Mustard
Boo'd Up
Best Urban Contemporary Album
 
winner
Everything Is Love

The Carters, producers; Gimel "Young Guru" Keaton & Stuart White, engineers/mixers

Best R&B Album
 
winner
H.E.R._artist page, Jeff Robinson
H.E.R.

David "Swagg R'Celius" Harris, H.E.R., Walter Jones & Jeff Robinson, producers; Mikinari Tsutsumi, engineer/mixer

Best Rap Performance
 
winner
Kendrick Lamar, Jay Rock, Future, James Blake
winner
Anderson .Paak
Bubblin
Best Rap/Sung Performance
 
winner
GRAMMYs
This Is America
Best Rap Album
 
winner
GRAMMYs, Evan LaRay
Invasion Of Privacy

Leslie Brathwaite & Evan LaRay, engineers/mixers

Best Country Solo Performance
 
Best Country Duo/Group Performance
 
Best Country Song
 
winner
Shane McAnally, Kacey Musgraves
Space Cowboy

Luke Laird, Shane McAnally & Kacey Musgraves, songwriters (Kacey Musgraves)

Best Country Album
 
winner
Kacey Musgraves, Craig Alvin
Golden Hour

Ian Fitchuk, Kacey Musgraves & Daniel Tashian, producers; Craig Alvin & Shawn Everett, engineers/mixers

Best New Age Album
 
winner
Opium Moon

Opium Moon, producers; Lucas Fehring & Jeff Gartenbaum, engineers/mixers

Best Improvised Jazz Solo
 
winner
John Daversa
Don't Fence Me In

John Daversa, soloist

Best Jazz Vocal Album
 
winner
Sullivan Fortner

Sullivan Fortner, Al Pryor & Cécile McLorin Salvant, producers; Todd Whitelock, engineer/mixer

Best Jazz Instrumental Album
 
winner
Don Was

Don Was, producer; Rob Griffin, engineer/mixer

Best Large Jazz Ensemble Album
 
winner
Doug Davis
American Dreamers: Voices Of Hope, Music Of Freedom

Doug Davis & Kabir Sehgal, producers; Oscar Autie, engineer/mixer

Best Latin Jazz Album
 
winner
Back To The Sunset

Eric Oberstein, producer; Joe Marciano & Max Ross, engineers/mixers

Best Gospel Performance/Song
 
winner
Tori Kelly, Kirk Franklin
Never Alone

Tori Kelly Featuring Kirk Franklin; Kirk Franklin & Victoria Kelly, songwriters

Best Contemporary Christian Music Performance/Song
 
winner
Lauren Daigle, Jason Ingram, GRAMMYs
You Say

Lauren Daigle; Lauren Daigle, Jason Ingram & Paul Mabury, songwriters

Best Gospel Album
 
winner
Tori Kelly, Kirk Franklin
Hiding Place

Kirk Franklin, Ronald Hill & Max Stark, producers; Rob Chiarelli & Michael Havens, engineers/mixers

Best Contemporary Christian Music Album
 
winner
Lauren Daigle, Jason Ingram, GRAMMYs
Look Up Child

Jason Ingram & Paul Mabury, producers; Mark Endert & Buckley Miller, engineers/mixers

Best Roots Gospel Album
 
winner
Jason Crabb
Unexpected

Jay DeMarcus, producer; Derek Bason, engineer/mixer

Best Latin Pop Album
 
winner
Cheche Alara
Sincera

Cheche Alara & Antonio "Moogie" Canazio, producers; Antonio "Moogie" Canazio, engineer/mixer

Best Latin Rock, Urban or Alternative Album
 
winner
Phil Vinall, Juan Rodriguez
Aztlán

Phil Vinall & Zoé, producers; Juan Sebastian Rodriguez & Craig Silvey, engineers/mixers

Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano)
 
winner
Luis Miguel
¡México Por Siempre!

Luis Miguel & David Reitzas, producers; David Reitzas & Jess Sutcliffe, engineers/mixers

Best Tropical Latin Album
 
winner
Doug Beavers

Doug Beavers, producer; Kyle Cassel & Guido Diaz, engineers/mixers

Best American Roots Performance
 
Best American Roots Song
 
winner
Brandi Carlile_artist page, Dave Cobb
The Joke

Brandi Carlile, Dave Cobb, Phil Hanseroth & Tim Hanseroth, songwriters (Brandi Carlile)

Best Americana Album
 
winner
Brandi Carlile_artist page, Dave Cobb
By The Way, I Forgive You

Dave Cobb & Shooter Jennings, producers; Eddie Spear, engineer/mixer

Best Bluegrass Album
 
winner
The Travelin' McCourys, Sean Sullivan
The Travelin' McCourys

The Travelin' McCourys, producers; Sean Sullivan, engineer/mixer

Best Traditional Blues Album
 
winner
Buddy Guy, GRAMMY winner
The Blues Is Alive And Well
Best Contemporary Blues Album
 
winner
Fantastic Negrito
Please Don't Be Dead

Fantastic Negrito, producer; Nahuel Bronzini, Alexandro "Migui" Maloles & Matt Winegar, engineers/mixers

Best Folk Album
 
winner
Punch Brothers
All Ashore

Punch Brothers, producers; Jason Wormer, engineer/mixer

Best Regional Roots Music Album
 
winner
No 'Ane'i

Allan B. Cool, Kalani Pe'a & Dave Tucciarone, producers; Dave Tucciarone, engineer/mixer

Best Reggae Album
 
winner
Sting, Shaggy
44/876

Sting International, producer; Tony Lake & Robert Orton, engineers/mixers

Best Children's Album
 
Best Spoken Word Album (Includes Poetry, Audio Books & Storytelling)
 
winner
Faith - A Journey For All

Elisa Shokoff, producer; Rick Bradley & John St. Denis, engineers/mixers

Best Comedy Album
 
winner
Dave Chappelle
Equanimity & The Bird Revelation
Best Musical Theater Album
 
winner
Adam Kantor, Katrina Lenk, David Yazbek
The Band's Visit

Etai Benson, Adam Kantor, Katrina Lenk & Ari'el Stachel, principal soloists; Dean Sharenow & David Yazbek, producers; David Yazbek, composer & lyricist (Original Broadway Cast); Dean Sharenow, engineer/mixer

Best Compilation Soundtrack For Visual Media
 
winner
Justin Paul
The Greatest Showman

Hugh Jackman (& Various Artists)

Alex Lacamoire, Benj Pasek, Justin Paul & Greg Wells, compilation producers; Derik Lee, Ian MacGregor & Greg Wells, engineers/mixers

Best Score Soundtrack For Visual Media
 
winner
Black Panther

Ludwig Göransson, composer; Ludwig Göransson, producer; Chris Fogel, engineer/mixer

Best Song Written For Visual Media
 
winner
Lady Gaga, Mark Ronson, Anthony Rossomando, Andrew Wyatt
Shallow

Lady Gaga, Mark Ronson, Anthony Rossomando & Andrew Wyatt, songwriters (Lady Gaga & Bradley Cooper)

Best Instrumental Composition
 
winner
Terence Blanchard
Blut Und Boden (Blood And Soil)

Terence Blanchard, composer (Terence Blanchard)

Best Arrangement, Instrumental or A Cappella
 
winner
John Daversa
Stars And Stripes Forever

John Daversa, arranger (John Daversa Big Band Featuring DACA Artists)

Best Arrangement, Instruments and Vocals
 
winner
Spiderman Theme

Mark Kibble, Randy Waldman & Justin Wilson, arrangers (Randy Waldman Featuring Take 6 & Chris Potter)

Best Recording Package
 
winner
Masseduction

Willo Perron, art director (St. Vincent)

Best Boxed Or Special Limited Edition Package
 
winner
Weird Al Yankovic
Squeeze Box: The Complete Works Of "Weird Al" Yankovic

Meghan Foley, Annie Stoll & Al Yankovic, art directors ("Weird Al" Yankovic)

Best Album Notes
 
winner
David Evans
Voices Of Mississippi: Artists And Musicians Documented By William Ferris

David Evans, album notes writer (Various Artists)

Best Historical Album
 
winner
Voices Of Mississippi: Artists And Musicians Documented By William Ferris

William Ferris, April Ledbetter & Steven Lance Ledbetter, compilation producers; Michael Graves, mastering engineer (Various Artists)

Producer Of The Year, Non-Classical
 
winner
Pharrell Williams
Best Remixed Recording
 
winner
Walking Away (Mura Masa Remix)

Alex Crossan, remixer (Haim)

Best Immersive Audio Album
 
winner
Alan Parsons
Eye In The Sky - 35th Anniversary Edition

Alan Parsons, surround mix engineer; Dave Donnelly, PJ Olsson & Alan Parsons, surround mastering engineers; Alan Parsons, surround producer (The Alan Parsons Project)

Best Engineered Album, Classical
 
winner
Shostakovich: Symphonies Nos. 4 & 11

Shawn Murphy & Nick Squire, engineers; Tim Martyn, mastering engineer (Andris Nelsons & Boston Symphony Orchestra)

Producer Of The Year, Classical
 
winner
Blanton Alspaugh
Best Orchestral Performance
 
winner
Andris Nelsons
Shostakovich: Symphonies Nos. 4 & 11

Andris Nelsons, conductor (Boston Symphony Orchestra); Tim Martyn, producer; Shawn Murphy & Nick Squire, engineers/mixers

Best Opera Recording
 
winner
Michael Christie
Bates: The (R)evolution Of Steve Jobs

Michael Christie, conductor; Sasha Cooke, Jessica E. Jones, Edward Parks, Garrett Sorenson & Wei Wu; Elizabeth Ostrow, producer (The Santa Fe Opera Orchestra); Mark Donahue & Dirk Sobotka, engineers; Mark Donahue, mixer

Best Choral Performance
 
winner
McLoskey: Zealot Canticles

Donald Nally, conductor (Doris Hall-Gulati, Rebecca Harris, Arlen Hlusko, Lorenzo Raval & Mandy Wolman; The Crossing); Paul Vazquez, producer

Best Chamber Music/Small Ensemble Performance
 
winner
Laurie Anderson, Scott Fraser
Anderson, Laurie: Landfall
Best Classical Instrumental Solo
 
winner
James Ehnes, Ludovic Morlot
Kernis: Violin Concerto

James Ehnes; Ludovic Morlot, conductor (Seattle Symphony)

Best Classical Solo Vocal Album
 
winner
Songs Of Orpheus - Monteverdi, Caccini, D'India & Landi

Karim Sulayman; Jeannette Sorrell, conductor; Apollo's Fire, ensembles; Erica Brenner, producer; Ian Dobie, engineer; Ian Dobie & Daniel Shores, mixers

Best Classical Compendium
 
winner
JoAnn Falletta, Jonathan Allen
Fuchs: Piano Concerto 'Spiritualist'; Poems Of Life; Glacier; Rush

JoAnn Falletta, conductor; Tim Handley, producer; Jonathan Allen, engineer

Best Contemporary Classical Composition
 
winner
Aaron Jay Kernis
Kernis: Violin Concerto

Aaron Jay Kernis, composer (James Ehnes, Ludovic Morlot & Seattle Symphony)

Best Music Video
 
winner
GRAMMYs, Jason Cole
This Is America

Hiro Murai, video director; Ibra Ake, Jason Cole & Fam Rothstein, video producers

Best Music Film
 
winner
Quincy Jones
Quincy

Alan Hicks & Rashida Jones, video directors; Paula DuPré Pesmen, video producer