Winners &Nominees

Record Of The Year
 
winner
This Is America

Donald Glover & Ludwig Göransson, producers; Derek “MixedByAli” Ali, Riley Mackin & Shaan Singh, engineers/mixers; Mike Bozzi, mastering engineer

nominees

I Like It
Brandi Carlile_artist page
The Joke
Drake
God's Plan
Lady Gaga
Kendrick Lamar
,
All The Stars
Post Malone_artist page
Rockstar
Maren Morris
The Middle
Album Of The Year
 
winner
Kacey Musgraves
Golden Hour

Ian Fitchuk, Kacey Musgraves & Daniel Tashian, producers; Craig Alvin & Shawn Everett, engineers/mixers; Ian Fitchuk, Kacey Musgraves & Daniel Tashian, songwriters; Greg Calbi & Steve Fallone, mastering engineers

nominees

Invasion Of Privacy
Brandi Carlile_artist page
By The Way, I Forgive You
Drake
Scorpion
H.E.R._artist page
H.E.R.
Post Malone_artist page
Beerbongs & Bentleys
Janelle Monáe
Dirty Computer
Kendrick Lamar
Black Panther: The Album, Music From And Inspired By

(Various Cast Members With Garry Morris)

Song Of The Year
 
winner
This Is America

nominees

Kendrick Lamar
,
All The Stars
Boo'd Up
Shawn Mendes
In My Blood
Brandi Carlile_artist page
The Joke
The Middle
Lady Gaga
,
Mark Ronson
Shallow
Best New Artist
 
winner
Dua Lipa

nominees

Chloe x Halle
Chloe x Halle
Luke Combs_artist page
Luke Combs
Greta Van Fleet_artist page
Greta Van Fleet
H.E.R._artist page
H.E.R.
Margo Price
Bebe Rexha
Jorja Smith
Best Pop Solo Performance
 
winner
Lady Gaga
Joanne (Where Do You Think You're Goin'?)

nominees

Beck
Colors
Camila Cabello_spotlight
Havana (Live)
God Is A Woman
Post Malone_artist page
Better Now
Best Pop Duo/Group Performance
 
winner
Lady Gaga

nominees

Christina Aguilera
,
Demi Lovato
Fall In Line
Don't Go Breaking My Heart
Tony Bennett
'S Wonderful
Maroon 5
,
Girls Like You

Maroon 5 Featuring Cardi B

Justin Timberlake
,
Chris Stapleton
Say Something
Maren Morris
The Middle
Best Traditional Pop Vocal Album
 
winner
Willie Nelson
My Way

nominees

Tony Bennett
Love Is Here To Stay
Nat "King" Cole & Me
Standards (Deluxe)
The Music...The Mem'ries...The Magic!
Best Pop Vocal Album
 
winner
Sweetener

nominees

Camila Cabello_spotlight
Kelly Clarkson
Meaning Of Life
Shawn Mendes
Shawn Mendes
Pink
Beautiful Trauma
Taylor Swift
Reputation
Best Dance Recording
 
winner
Dua Lipa_artist page, Diplo, Mark Ronson
Electricity

Jarami, Alex Metric, Riton & Silk City, producers; Josh Gudwin, mixer

nominees

Northern Soul
Disclosure
Ultimatum
Losing It
Ghost Voices
Best Dance/Electronic Album
 
winner
Woman Worldwide

nominees

Singularity
Treehouse
Oil Of Every Pearl's Un-Insides
Lune Rouge
Best Contemporary Instrumental Album
 
winner
Steve Gadd Band

nominees

The Emancipation Procrastination
Modern Lore
Laid Black
Protocol 4
Best Rock Performance
 
winner
When Bad Does Good

nominees

Arctic Monkeys
Four Out Of Five
Made An America
Greta Van Fleet_artist page
Highway Tune
Halestorm
Uncomfortable
Best Metal Performance
 
winner
Electric Messiah

nominees

Condemned To The Gallows
Honeycomb
Betrayer
On My Teeth
Best Rock Song
 
winner
St. Vincent
Masseduction

Jack Antonoff & Annie Clark, songwriters (St. Vincent)

nominees

Black Smoke Rising
Jumpsuit
MANTRA
Rats
Best Rock Album
 
winner
Greta Van Fleet_artist page
From The Fires

nominees

Rainier Fog
M A N I A
Ghost
Prequelle
Pacific Daydream
Best Alternative Music Album
 
winner
Beck
Colors

nominees

Arctic Monkeys
Tranquility Base Hotel + Casino
Utopia
American Utopia
St. Vincent
Masseduction
Best R&B Performance
 
winner
H.E.R._artist page, Daniel Caesar
Best Part

nominees

Toni Braxton
Long As I Live
Summer
Lalah Hathaway
PJ Morton
First Began
Best Traditional R&B Performance
 
winner
Leon Bridges
Bet Ain't Worth The Hand
winner
PJ Morton
How Deep Is Your Love

PJ Morton Featuring Yebba

nominees

Don't Fall Apart On Me Tonight
Honest
Charlie Wilson
,
Lalah Hathaway
Made For Love
Best R&B Song
 
winner
Boo'd Up

nominees

J. Cole
,
Miguel
Come Through And Chill
Feels Like Summer
H.E.R._artist page
Focus
Toni Braxton
Long As I Live
Best Urban Contemporary Album
 
winner
Everything Is Love

nominees

Chloe x Halle
The Kids Are Alright
Chris Dave And The Drumhedz
Miguel
War & Leisure
Ventriloquism
Best R&B Album
 
winner
H.E.R._artist page
H.E.R.

nominees

Toni Braxton
Sex & Cigarettes
Leon Bridges
Good Thing
Lalah Hathaway
Honestly
PJ Morton
Gumbo Unplugged (Live)
Best Rap Performance
 
winner
Kendrick Lamar
winner
Anderson .Paak
Bubblin

nominees

Be Careful
Drake
Nice For What
Travis Scott_artist page
,
Drake
Sicko Mode

Travis Scott, Drake, (Big Hawk) & Swae Lee

Best Rap/Sung Performance
 
winner
This Is America

nominees

Christina Aguilera
Like I Do
6LACK
,
J. Cole
Pretty Little Fears

6lack Featuring J. Cole

Kendrick Lamar
,
All The Stars
Post Malone_artist page
Rockstar
Best Rap Song
 
winner
Drake
God's Plan

nominees

Kendrick Lamar
King's Dead
Eminem
Lucky You
Kendrick Lamar
Win
Best Rap Album
 
winner
Invasion Of Privacy

nominees

Mac Miller_artist page
Swimming
Nipsey Hussle_artist page
Victory Lap
Pusha T_artist page
Daytona
Travis Scott_artist page
Astroworld
Best Country Solo Performance
 
winner
Kacey Musgraves
Butterflies

nominees

Loretta Lynn
Wouldn't It Be Great?
Maren Morris
Mona Lisas And Mad Hatters
Chris Stapleton
Millionaire
Keith Urban
Parallel Line
Best Country Duo/Group Performance
 
winner
Tequila

nominees

Shoot Me Straight
Little Big Town
When Someone Stops Loving You
Maren Morris
,
Vince Gill
Dear Hate
Bebe Rexha_artist page
Best Country Song
 
winner
Kacey Musgraves
Space Cowboy

Luke Laird, Shane McAnally & Kacey Musgraves, songwriters (Kacey Musgraves)

nominees

Break Up In The End
Maren Morris
Dear Hate
I Lived It
Tequila
When Someone Stops Loving You
Best Country Album
 
winner
Kacey Musgraves
Golden Hour

nominees

Kelsea Ballerini
Unapologetically
Port Saint Joe
Ashley McBryde_artist page
Girl Going Nowhere
Chris Stapleton
From A Room: Volume 2
Best New Age Album
 
winner
Opium Moon

nominees

Beloved
Molecules Of Motion
Moku Maluhia - Peaceful Island
Best Improvised Jazz Solo
 
winner
Don't Fence Me In

John Daversa, soloist

Track From: American Dreamers: Voices Of Hope, Music Of Freedom (John Daversa Big Band Featuring DACA Artists)

nominees

Some Of That Sunshine
We See
De-Dah
Cadenas
Best Jazz Vocal Album
 
winner
The Window

Cécile McLorin Salvant

nominees

My Mood Is You
Kurt Elling
The Questions
The Subject Tonight Is Love
If You Really Want
Best Jazz Instrumental Album
 

nominees

Diamond Cut
Live In Europe
Seymour Reads The Constitution!
Best Large Jazz Ensemble Album
 
winner
American Dreamers: Voices Of Hope, Music Of Freedom

nominees

All About That Basie
Barefoot Dances And Other Visions
Best Latin Jazz Album
 
winner
Back To The Sunset

nominees

Heart Of Brazil
West Side Story Reimagined
Yo Soy La Tradición
Best Gospel Performance/Song
 
winner
Tori Kelly, Kirk Franklin
Never Alone

Tori Kelly Featuring Kirk Franklin; Kirk Franklin & Victoria Kelly, songwriters

nominees

You Will Win
Won't He Do It
Cycles
A Great Work
Best Contemporary Christian Music Performance/Song
 
winner
You Say

Lauren Daigle; Lauren Daigle, Jason Ingram & Paul Mabury, songwriters

nominees

Reckless Love
Grace Got You
Known
Best Gospel Album
 
winner
Tori Kelly
Hiding Place

nominees

One Nation Under God
The Other Side
A Great Work
Best Contemporary Christian Music Album
 
winner
Look Up Child

nominees

Hallelujah Here Below
Living With A Fire
Surrounded
Survivor: Live From Harding Prison
Best Roots Gospel Album
 
winner
Unexpected

nominees

Favorites: Revisited By Request
Still Standing
Love Love Love
Best Latin Pop Album
 
winner
Sincera

nominees

Prometo
Musas (Un Homenaje Al Folclore Latinoamericano En Manos De Los Macorinos), Vol. 2
2:00 am
Vives
Best Latin Rock, Urban or Alternative Album
 
winner
Aztlán

nominees

Claroscura
Coastcity
Encanto Tropical
Gourmet
Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano)
 
winner
¡México Por Siempre!

nominees

Primero Soy Mexicana
Mitad Y Mitad
Totalmente Juan Gabriel Vol. II
Cruzando Borders
Leyendas De Mi Pueblo

Mariachi Sol De Mexico De Jose Hernandez

Best Tropical Latin Album
 
winner

nominees

Pa' Mi Gente
Orquesta Akokán
Ponle Actitud
Best American Roots Performance
 
winner
Brandi Carlile_artist page
The Joke

nominees

Kick Rocks
Saint James Infirmary Blues
All On My Mind
Willie Nelson
Last Man Standing
Best American Roots Song
 
winner
Brandi Carlile_artist page
The Joke

Brandi Carlile, Dave Cobb, Phil Hanseroth & Tim Hanseroth, songwriters (Brandi Carlile)

nominees

Lee Ann Womack
All The Trouble
Build A Bridge
Knockin' On Your Screen Door
Summer's End
Best Americana Album
 
winner
Brandi Carlile_artist page
By The Way, I Forgive You

nominees

Things Have Changed
The Tree Of Forgiveness
Lee Ann Womack
The Lonely, The Lonesome & The Gone
One Drop Of Truth
Best Bluegrass Album
 
winner
The Travelin' McCourys

nominees

Portraits In Fiddles
Sister Sadie II
Rivers And Roads
North Of Despair
Best Traditional Blues Album
 
winner
Buddy Guy, GRAMMY winner
The Blues Is Alive And Well

nominees

Something Smells Funky 'Round Here
Benton County Relic
Ben Harper
,
Charlie Musselwhite
No Mercy In This Land
Don't You Feel My Leg (The Naughty Bawdy Blues Of Blue Lu Barker)
Best Contemporary Blues Album
 
winner
Please Don't Be Dead

nominees

Cry No More
Out Of The Blues
Victor Wainwright And The Train
Best Folk Album
 
winner
All Ashore

nominees

Whistle Down The Wind
Black Cowboys
Rifles & Rosary Beads
Iron & Wine
Weed Garden
Best Regional Roots Music Album
 
winner
No 'Ane'i

nominees

Kreole Rock And Soul
Spyboy
Aloha From Na Hoa
Mewasinsational - Cree Round Dance Songs
Best Reggae Album
 
winner
Sting
44/876

nominees

As The World Turns
Reggae Forever
Ziggy Marley
Rebellion Rises
A Matter Of Time
Best World Music Album
 
winner

nominees

Deran
Black Times
The Lost Songs Of World War II
Best Children's Album
 
winner

nominees

Building Blocks
Falu's Bazaar
Giants Of Science
The Nation Of Imagine
Best Spoken Word Album (Includes Poetry, Audio Books & Storytelling)
 
winner
Faith - A Journey For All

nominees

Accessory To War (Neil deGrasse Tyson & Avis Lang)
Calypso
Creative Quest
The Last Black Unicorn
Best Comedy Album
 
winner
Equanimity & The Bird Revelation

nominees

Annihilation
Noble Ape
Standup For Drummers
Tamborine
Best Musical Theater Album
 
winner
The Band's Visit

Etai Benson, Adam Kantor, Katrina Lenk & Ari'el Stachel, principal soloists; Dean Sharenow & David Yazbek, producers; David Yazbek, composer & lyricist (Original Broadway Cast)

nominees

Carousel
Sara Bareilles
,
John Legend
Jesus Christ Superstar Live In Concert
My Fair Lady
Once On This Island
Best Compilation Soundtrack For Visual Media
 
winner
The Greatest Showman

Hugh Jackman (& Various Cast Members With Garry Morris)

Alex Lacamoire, Benj Pasek, Justin Paul & Greg Wells, compilation producers

nominees

Call Me By Your Name

(Various Cast Members With Garry Morris)

Deadpool 2

(Various Cast Members With Garry Morris)

Lady Bird

(Various Cast Members With Garry Morris)

Stranger Things

(Various Cast Members With Garry Morris)

Best Score Soundtrack For Visual Media
 
winner
Black Panther

nominees

Blade Runner 2049
Coco
The Shape Of Water
John Williams
Star Wars: The Last Jedi
Best Song Written For Visual Media
 
winner
Lady Gaga, Mark Ronson
Shallow

Lady Gaga, Mark Ronson, Anthony Rossomando & Andrew Wyatt, songwriters (Lady Gaga & Bradley Cooper)

Track From: A Star Is Born

nominees

Kendrick Lamar
,
All The Stars
Mystery Of Love
Remember Me
This Is Me
Best Instrumental Composition
 
winner
Blut Und Boden (Blood And Soil)

Terence Blanchard, composer (Terence Blanchard)

nominees

Chrysalis
Infinity War
John Williams
Mine Mission
The Shape Of Water
Best Arrangement, Instrumental or A Cappella
 
winner
Stars And Stripes Forever

John Daversa, arranger (John Daversa Big Band Featuring DACA Artists)

nominees

Batman Theme (TV)
Change The World
Madrid Finale
The Shape Of Water
Best Arrangement, Instruments and Vocals
 
winner
Spiderman Theme

Mark Kibble, Randy Waldman & Justin Wilson, arrangers (Randy Waldman Featuring Take 6 & Chris Potter)

nominees

It Was A Very Good Year
Jolene
Mona Lisa
Niña
Best Recording Package
 
winner
Masseduction

Willo Perron, art director (St. Vincent)

nominees

Be The Cowboy
Love Yourself: Tear
The Offering
Well Kept Thing
Best Boxed Or Special Limited Edition Package
 
winner
Weird Al Yankovic
Squeeze Box: The Complete Works Of "Weird Al" Yankovic

Meghan Foley, Annie Stoll & Al Yankovic, art directors ("Weird Al" Yankovic)

nominees

Appetite For Destruction (Locked N' Loaded Box)
I’ll Be Your Girl
Pacific Northwest '73-74': The Complete Recordings
Too Many Bad Habits
Best Album Notes
 
winner
Voices Of Mississippi: Artists And Musicians Documented By William Ferris

David Evans, album notes writer (Various Artists)

nominees

Alpine Dreaming: The Helvetia Records Story, 1920-1924
4 Banjo Songs, 1891-1897: Foundational Recordings Of America’s Iconic Instrument
The 1960 Time Sessions
The Product Of Our Souls: The Sound And Sway Of James Reese Europe's Society Orchestra
Trouble No More: The Bootleg Series Vol. 13 / 1979-1981 (Deluxe Edition)
Best Historical Album
 
winner
Voices Of Mississippi: Artists And Musicians Documented By William Ferris

William Ferris, April Ledbetter & Steven Lance Ledbetter, compilation producers; Michael Graves, mastering engineer (Various Artists)

nominees

Any Other Way
At The Louisiana Hayride Tonight...
Battleground Korea: Songs And Sounds Of America's Forgotten War
A Rhapsody In Blue - The Extraordinary Life Of Oscar Levant
Best Engineered Album, Non-Classical
 

nominees

All The Things That I Did And All The Things That I Didn't Do
Earthtones
Voicenotes
Producer Of The Year, Non-Classical
 
winner
Pharrell Williams

• Apes*** (The Carters) (T) • Man Of The Woods (Justin Timberlake) (A) • No One Ever Really Dies (N.E.R.D) (A) • Stir Fry (Migos) (T) • Sweetener (Ariana Grande) (A)

nominees

Boi-1da
Larry Klein
Linda Perry
Kanye West
Kanye West
Best Remixed Recording
 
winner
Walking Away (Mura Masa Remix)

Alex Crossan, remixer (Haim)

nominees

Audio (CID Remix)
How Long (EDX's Dubai Skyline Remix)
Only Road (Cosmic Gate Remix)
Stargazing (Kaskade Remix)
Best Immersive Audio Album
 
winner
Eye In The Sky - 35th Anniversary Edition

Alan Parsons, surround mix engineer; Dave Donnelly, PJ Olsson & Alan Parsons, surround mastering engineers; Alan Parsons, surround producer (The Alan Parsons Project)

nominees

Folketoner
Seven Words From The Cross
Sommerro: Ujamaa & The Iceberg
Symbol
Best Engineered Album, Classical
 
winner
Shostakovich: Symphonies Nos. 4 & 11

Shawn Murphy & Nick Squire, engineers; Tim Martyn, mastering engineer (Andris Nelsons & Boston Symphony Orchestra)

nominees

Bates: The (R)evolution Of Steve Jobs
Beethoven: Symphony No. 3; Strauss: Horn Concerto No. 1
John Williams At The Movies
Liquid Melancholy - Clarinet Music Of James M. Stephenson
Visions And Variations
Producer Of The Year, Classical
 
winner
Blanton Alspaugh

• Arnesen: Infinity - Choral Works (Joel Rinsema & Kantorei) • Aspects Of America (Carlos Kalmar & Oregon Symphony) • Chesnokov: Teach Me Thy Statutes (Vladimir Gorbik & PaTRAM Institute Male Choir) • Gordon, R.: The House Without A Christmas Tree (Bradley Moore, Elisabeth Leone, Maximillian Macias, Megan Mikailovna Samarin, Patricia Schuman, Lauren Snouffer, Heidi Stober, Daniel Belcher, Houston Grand Opera Juvenile Chorus & Houston Grand Opera Orchestra) • Haydn: The Creation (Andrés Orozco-Estrada, Betsy Cook Weber, Houston Symphony & Houston Symphony Chorus) • Heggie: Great Scott (Patrick Summers, Manuel Palazzo, Mark Hancock, Michael Mayes, Rodell Rosel, Kevin Burdette, Anthony Roth Costanzo, Nathan Gunn, Frederica von Stade, Ailyn Pérez, Joyce DiDonato, Dallas Opera Chorus & Orchestra) • Music Of Fauré, Buide & Zemlinsky (Trio Séléné) • Paterson: Three Way - A Trio Of One-Act Operas (Dean Williamson, Daniele Pastin, Courtney Ruckman, Eliza Bonet, Melisa Bonetti, Jordan Rutter, Samuel Levine, Wes Mason, Matthew Treviño & Nashville Opera Orchestra) • Vaughan Williams: Piano Concerto; Oboe Concerto; Serenade To Music; Flos Campi (Peter Oundjian & Toronto Symphony Orchestra)

nominees

David Frost
Elizabeth Ostrow
Judith Sherman
Dirk Sobotka
Best Orchestral Performance
 
winner
Shostakovich: Symphonies Nos. 4 & 11

Andris Nelsons, conductor (Boston Symphony Orchestra)

nominees

Beethoven: Symphony No. 3; Strauss: Horn Concerto No. 1
Nielsen: Symphony No. 3 & Symphony No. 4
Ruggles, Stucky & Harbison: Orchestral Works
Schumann: Symphonies Nos. 1-4
Best Opera Recording
 
winner
Bates: The (R)evolution Of Steve Jobs

Michael Christie, conductor; Sasha Cooke, Jessica E. Jones, Edward Parks, Garrett Sorenson & Wei Wu; Elizabeth Ostrow, producer (The Santa Fe Opera Orchestra)

nominees

Adams: Doctor Atomic
Lully: Alceste
David Frost
Strauss, R.: Der Rosenkavalier
Verdi: Rigoletto
Best Choral Performance
 
winner
McLoskey: Zealot Canticles

Donald Nally, conductor (Doris Hall-Gulati, Rebecca Harris, Arlen Hlusko, Lorenzo Raval & Mandy Wolman; The Crossing)

nominees

Chesnokov: Teach Me Thy Statutes
Kastalsky: Memory Eternal
Rachmaninov: The Bells
Seven Words From The Cross
Best Chamber Music/Small Ensemble Performance
 
winner
Anderson, Laurie: Landfall

nominees

Beethoven, Shostakovich & Bach
Blueprinting
Stravinsky: The Rite Of Spring Concerto For Two Pianos
Visions And Variations
Best Classical Instrumental Solo
 
winner
Kernis: Violin Concerto

James Ehnes; Ludovic Morlot, conductor (Seattle Symphony)

nominees

Bartók: Piano Concerto No. 2
Biber: The Mystery Sonatas
Bruch: Scottish Fantasy, Op. 46; Violin Concerto No. 1 In G Minor, Op. 26
Glass: Three Pieces In The Shape Of A Square
Best Classical Solo Vocal Album
 
winner
Songs Of Orpheus - Monteverdi, Caccini, D'India & Landi

nominees

ARC
The Handel Album
Mirages
Schubert: Winterreise
Best Classical Compendium
 
winner
Fuchs: Piano Concerto 'Spiritualist'; Poems Of Life; Glacier; Rush

JoAnn Falletta, conductor; Tim Handley, producer

nominees

Gold
The John Adams Edition
John Williams At The Movies
Blanton Alspaugh
Vaughan Williams: Piano Concerto; Oboe Concerto; Serenade To Music; Flos Campi
Best Contemporary Classical Composition
 
winner
Kernis: Violin Concerto

Aaron Jay Kernis, composer (James Ehnes, Ludovic Morlot & Seattle Symphony)

nominees

Bates: The (R)evolution Of Steve Jobs
Du Yun: Air Glow
Heggie: Great Scott
Mazzoli: Vespers For Violin
Best Music Video
 
winner
This Is America

Hiro Murai, video director; Ibra Ake, Jason Cole & Fam Rothstein, video producers

nominees

Apes***
I'm Not Racist
Janelle Monáe
MUMBO JUMBO
Best Music Film